مهاجرت به کانادا

 • مهاجرت به کانادا

  تاریخ : ۹۷/۰۳/۰۹

  حتما تا به حال در فضای مجازی آگهی‌های زیادی را درباره‌ی گرفتن روادید برای کانادا و اقامت در آن کشور، مشاهده کرده‌اید. یا ممکن است از دوست و آشنا شنیده‌ باشید که برای کار یا ادامه‌ی تحصیل قصد سفر به کانادا را دارند. همچنین اگر اخبار کشور را نیز دنبال کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بسیاری از اختلاس‌گران و غارتگران بیت‌المال به کانادا فرار می‌کنند! 


  درباره کانادا

   

  حتما تا به حال در فضای مجازی آگهی‌های زیادی را درباره‌ی گرفتن روادید برای کانادا و اقامت در آن کشور، مشاهده کرده‌اید. یا ممکن است از دوست و آشنا شنیده‌ باشید که برای کار یا ادامه‌ی تحصیل قصد سفر به کانادا را دارند. همچنین اگر اخبار کشور را نیز دنبال کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بسیاری از اختلاس‌گران و غارتگران بیت‌المال به کانادا فرار می‌کنند! در واقع کانادا کشوری است که برای بسیاری از مردم دنیا از جمله ایرانیان جذابیت دارد. البته اخیراً به علت قطع ارتباط دو کشور ایران و کانادا با یکدیگر، ایرانیان باید از کشورها‌ی دیگر برای گرفتن روادید اقدام نمایند. کشور کانادا به دلیل وسعت زیاد و جمعیت کم، دارای بالاترین نرخ پذیرش مهاجر در کل دنیاست. بهتر است برای درک بهتر این موضوع نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم:

  بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ میلادی، حدود نود هزار ایرانی به طور دائمی در کشور کانادا اقامت گزیده‌اند که این آمار همچنان رو به افزایش می‌باشد. همچنین تا سال ۲۰۱۶ میلادی جمعیت ایرانیان مقیم کشور کانادا دویست و ده هزار نفر بوده است.

  اما این کشور چه ویژگی‌های دارد که بسیاری از مردم برای زندگی در آن سر و دست می‌شکنند؟ شرايط خوب تحصيلي، کاري، و رفاهي در کانادا در مقايسه با ساير کشورهاي جهان اين کشور را به مقصدي مطلوب براي مهاجرين تبدیل کرده است. در این نوشتار قصد داریم به بررسی ویژگی‌های کشور کانادا از جهات مختلف بپردازیم.

  احتمالاً در ابتدا می‌خواهید بدانید که کانادا در کدام بخش از این کره‌ی خاکی واقع شده و دارای چه ویژگی‌هایی از لحاظ جغرافیایی است. کانادا در شمال قاره‌ی آمریکای شمالی و در همسایگی کشور ایالات متحده آمریکا واقع شده است. این کشور بسیار پهناور است. به طور مثال اگر بخواهید از شهر مونترئال  در شرق کانادا به شهر ونکوور  در غرب سفر کنید، باید یک پرواز حدوداً شش ساعته را تحمل و علاوه بر آن به دلیل تغییر منطقه‌ی زمانی ساعت خود را نیز مجدداً تنظیم نمایید! کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه به شمار می‌آید.

  اگر با سرما مشکل دارید، بهتر است که در سفر به کانادا تجدید نظر کنید! بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. بیشتر بخش‌های کانادا، دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های طولانی و سرد می‌باشند. تقریباً در تمام کانادا برف سنگینی در فصل زمستان می‌بارد و دمای هوا در طول روز و شب زیر صفر می‌باشد.

  با این که کانادا سرزمینی با وسعت بسیار زیاد است، اما طبق سرشماری سال ۲۰۱۶ میلادی، تنها حدود سی و پنج میلیون نفر در این کشور ساکن می‌باشند. نزدیک به نود درصد از جمعیت کانادا در نزدیکی مرز‌های آمریکا زندگی می‌کنند. استان‌های جنوبی این کشور از جمله انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا، از استان‌های پرجمعیت کانادا محسوب می‌شوند. تورنتو  مرکز استان انتاریو، پرجمعیت ترین شهر کانادا می‌باشد.

  اما بد نیست که با کانادا از لحاظ تقسیمات کشوری و نوع حکومت نیز آشنا شویم. کانادا دارای ۱۰ استان می‌باشد. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد که شهر اتاوا، پایتخت کانادا نیز در آن قرار دارند.

  نوع حکومت کانادا از نوع فدرال می‌باشد و استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند. البته دولت فدرال می‌تواند سیاست‌های ملی را در مناطق استانی نیز به اجرا بگذارد. دولت مرکزی وظیفه دارد ثروت را به طور عادلانه بین استان‌ها تقسیم کند و از مردم هر استان بر اساس درآمد آنان، مالیات اخذ می‌شود. قوانین مربوط به جرم و جنایت در تمامی استان‌های کانادا یکسان می‌باشد.

  عضو ارشد دولت در کانادا نخست وزیر است که باید اعتماد اکثر اعضای مجلس را کسب کند و کابینه را تشکیل دهد. قانون اساسی این کشور شامل قوانینی است که از حقوق اولیه‌ی انسان و آزادی در این کشور حمایت می‌کند.

  اگر قصد سفر به کانادا را دارید باید بدانید که بیشتر مردم کانادا به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی صحبت می‌کنند و این دو زبان در واقع زبان‌های رسمی کانادا می‌باشند.

  در کل نیرو‌های کار ماهر، دانشجویان و کسانی که قصد سرمایه گذاری در کسب وکارهای مختلف را دارند، می‌توانند کانادا را به عنوان یک گزینه‌ی ایده‌آل در نظر بگیرند.

   

  The Pulpit Rock
  شهر کبک

   

  فرهنگ و آداب و رسوم

   

  کانادا کشوری پهناور که بیشتر جمعیت آن شامل مهاجرانی از انگلیسی ها،فرانسوی ها،آمریکایی ها و نیز آسیایی ها و آفریقایی ها نیز در این بین مشاهده می شوند که به ترتیب دارای تراکم جمعیتی 28-23-15 برای سه کشور اول می باشد.همین امر موجب شده تا آداب و رسوم مختلفی بر حسب هر منطقه وجود داشته باشد . براحتی نمی توان یک فرهنگ یک دست برای این کشور بیان کرد ، با این وجود برخی سبک‌های ارتباطی پایه که تا حدود زیادی در کل کانادا پذیرفته و استاندارد شده‌ است.

  مردم کانادا از بالاترین سطوح زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری بسیار پایین است و درصد کمی از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. آموزش درکانادا تا سن ۱۶ سال اجباری است و اکثر مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها رایگان هستند. کانادا دارای یک سیستم یکپارچه بهداشت و درمان می‌باشد که امکانات را به طور مساوی در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد. کلیه ی هزینه های درمانی (به غیر از دارو) در کشور کانادا رایگان می‌باشد.

  عموما مردم کانادا در روابط شان یکدیگر را با نام خانوادگی صدا می‌کنند مگر در ارتباطات دوستانه که از حالت رسمی خارج است.همچنین ارتباط چشمی خود را در هنگام دست دادن حفظ می‌کنند و نوع حرف زدن در مناطق مختلف فرق می‌کند برای مثال در مناطق انگلیسی زبان قطع کردن صحبت دیگری مرسوم نیست، اما در مناطق فرانسوی زبان، این اتفاق رایج تر است. کانادایی‌ها گفت وگوی کلامی را به جای زبان بدن(غیر کلامی) ترجیح می دهند و از زبان بدن معمولا برای اشارات تاکیدی استفاده می‌کنند.برخلاف غالب کشورهای اروپایی،کانادایی ها از حزف زدن درباره زندگی شخصی شان استقبال می کنند اما این امر را از طرف مقابل هم انتظار دارند.

  ملاقات های رسمی یا کاری با کوتاه ترین احوال پرسی شروع می‌شود ولی در مناطق فرانسوی زبان طول این احوالپرسی بیشتر است.

  مردم این کشور در محیط کسب و کار بر برابری حقوق با توجه به اقوام مختلف در این کشور تاکید دارند و روابطی توأم با احترام در میان شان اجتناب ناپذیر است.همچنین رتبه بندی کاری بر رفتار آن ها با یکدیگر کم ترین تأثیر را دارد.در ادارات و شرکت‌ها سلسه مرتب کاری کمتر دیده می شود و بیشتر شیوه های تیمی وجود دارد و در این راستا گزارشات نیز بصورت تیمی ارایه می شود شایان ذکر است که ایده پردازی در محیط های کاری قویا حمایت می شود و نیز در روند تصمیم گیری از تمام اعضا دعوت به همکاری می شود.

   استفاده از عناوین دانشگاهی در مناطق فرانسوی زبان مانند کِبِک یک نوع فرهنگ مطلوب محسوب می شود مگر در جمع دوستان و آشنایان که این نوع تشریفات وجود ندارد.

  آداب و رسوم رسمی برای غذا خوردن در کانادا وجود ندارد فقط ذکر نکاتی چون گرفتن چنگال در دست چپ و نگذاشتن آرنج بر روی میز قابل یاد آوری است.

   

  اقتصاد

   

  کانادا کشوری نوین و دارای فناوری‌های پیشرو و یکی از ۵ اقتصاد برتر جهان می‌باشد. این کشور از ذخایر فراوان طلا، نقره، روی، سنگ‌‌آهن، اورانیوم و... برخوردار است. همچنین یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان غلات به ویژه گندم در جهان به شمار می‌آید. کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ نفت در آلبرتا  است.

  دلار همچون بسیاری از کشور ها نام واحد پولی کانادا نیز است. نماد دلار کانادا در بازار جهانی (CAD) است. هر دلار این کشور به 100 سنت تقسیم می‌گردد و کوچکترین واحد پولی این کشور سکه‌های یک سنتی یا همان پنی هستند به علاوه آن سکه‌های 5 سنتی (دایم)، 10 سنتی (نیکل)، 25 سنتی (کوارتر)، 1 دلاری تونیز، 2 دلاری (لوییز) هم در این کشور ضرب می‌شود. اسکناس‌های 1، 2، 5، 10، 20، 50 و 100 دلاری نیز در این کشور چاپ می‌گردد.

  نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر دلار کانادا 1 به 1.3 است و هر یورو 1.53 و هر پوند انگلیس 1.72 دلار کانادا ارزش دارد.

   

  جاذبه های گردشگری

   

  کانادا یکی از زیباترین کشورهای دنیاست. مناظر طبیعی و گردشگاه‌های حفاظت شده این کشور در دنیا بی‌نظیرند. کانادا با داشتن بزرگترین مجموعه دریاچه‌ها و رودخانه‌های پر خروش آب شیرین دنیا و هزاران کیلومتر مربع جنگل های دست نخورده همیشه سبز کاج و بلوط، به عنوان میراث زیست محیطی دنیا شناخته شده است.

   

  آبشار نیاگارا

  این آبشار از دو سمت آمریکا و کانادا قابل دسترسی و در مرز این دو کشور است. از معروف ترین جاذبه های این کشور به حساب می آید. ارتفاع این آبشار حدود 57 متر و بسیار عریض است. از بلندای این آبشار سقوط های آزاد جذابی انجام می گیرد که هر ساله میلیون ها نفر را برای تماشای آن به سمت خود می کشد. می توان ساعت ها به این آبشار شگفت انگیز و بسیار زیبا خیره شد و آرامش و لذتی وصف نشدنی را برد.

   

  The Pulpit Rock
  آبشار نیاگارا

   

  پارک ملی بنف (Banff) و کوه های راکی

  پارک ملی بنف یکی از زیباترین مکان های دیدنی در کاناداست. این پارک با وسعتی در حدود 6641 کلیومتر مربع در کوهستان راکی قرار دارد. و قدیمی ترین پارک ملی این کشور محسوب می شود. کوه هایی با قله های نوک تیز و درختان سر به فلک کشیده از جاطبه های طبیعی این پارک بسیار زیباست. بازمانده های معدن نقره، کهن ترین کوهستان راکی، آبشار شگفت انگیز Wapta ، غار نوردی، قایق سواری در دریاچه آرام و خروشان، کوه پیمایی و سوار شدن بر تله کابین از زیبایی های این پارک به حساب می آیند که ارزش دیدن و وقت گذراندن را دارند. حیوانات وحشی و اهلی زیادی در این پارک جنگلی وجود دارند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. اگر قصد سفر به کانادا را کردید حتما پارک ملی بنف را در لیست گردشگری های خود بزارید.

   

  The Pulpit Rock
  پارک ملی بنف

   

  شهر کبک

  این شهر شهر شماره 1 کانادا تبدیل شده است. یکی از دلایل آن خیابان های سنگ فرش شده و ساختمان های قدیمی و بناهای 400 ساله است.

  آبشار مونتمورنسی (Montmorency) و رودخانه سنت لارنس (St Lawrence) از جاذبه های این شهر است.

  کنسرت های خواننده های بزرگی در این شهر برگزار می شود. هر سال به مدت دو هفته جشنواره زمستانه برگزار می شود که بزرگ ترین جشنواره زمستانی دنیاست.

   

  The Pulpit Rock
  شهر کبک

   


  کلمات کلیدی
  کانادا - زبان انگلیسی - کانادا تورنتو - زبان فرانسوی -
  جهت درج نظر و ورود به سیستم اینجا کلیک کنید
زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی
کاملترین و مجرب ترین مدرسین زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی در ایران