اقامت در ترکیه

 • اقامت در ترکیه

  تاریخ : ۹۷/۰۳/۰۸

  ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است.


  درباره کشور ترکیه

   

  ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است.

  بخش اعظمی از این کشور (حدود97درصد) در قاره آسیا قرار گرفته ­است.

  بخش آسیایی ترکیه آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن تراکیه نامیده می ­شود که این دو قسمت توسط دریای مرمره و دو تنگه بسفر و داردانل از هم جدا شده­ اند.

  ترکیه کشوری کوهستانی و پرباران بوده که دارای آب و هوای خوب و جلگه­ ای می باشد.

  این کشور دارای 783562 کیلومتر مربع مساحت و  77 میلیون نفر جمعیت می­ باشد و دارای حکومت لائیک است.

  ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در گذشته شامل قسمت­های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا بود که پس از جنگ جهانی اول، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال 1302 (1923) تاسیس شد.

  مکان­های دیدنی موجب جذب گردشگردان زیادی به این کشور شده ­است.

  ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط است و به همین دلیل دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی می­ باشد.

  بزرگترین شهر آن استانبول بوده و با کشورهای ارمنستان، ایران، جمهوری آذربایجان،  گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان همسایه است.

  ترکیه دارای 81 استان بوده  که مراکز همه­ ی استان­ها به جز 3 استان با خود استان هم­نام می­ باشند.

  زبان اصلی مردم ترکیه  زبان ترکی استانبولی می­ باشد ولی در کنار آن در میان گروه­ های قومی زبان کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی نیز استفاده می­ شود.

  نخستین قانون اساسی ترکیه که در سال 1924 تصویب شد دین رسمی ترکیه را اسلام معرفی نمود اما در اصلاحات قانون اساسی سال 1928 این قانون حذف شد و ترکیه با دولت و حکومت سکولار معرفی گردید به نحوی که دین و سیاست دو موضوع جدا ازهم تلقی می شد.

  حدود 98 درصد مردم ترکیه مسلمان بوده که اکثر آن­ها پیرو مذهب تسنن می ­باشند.

  براساس قوانین ترکیه کارمندان زن در ادارات دولتی حق استفاده از روسری و پوشش­های مشابه را ندارند و دانشجویان دختر در دانشگاه­ها اجازه استفاده از حجاب را ندارند.

  اکنون در این کشور حجاب اختیاری است با این وجود همچنان توسط بسیاری از بانوان این کشور رعایت می ­شود.

  تولیدات فراوان کشاورزی در ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را به دست آورد و در سال 2006 برای 11.2 درصد از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد.

  بیشتر مردم ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند که در گذشته با خط عربی می نوشتند اما اینک با خط لاتین می نویسند.

   

  فرهنگ مردم ترکیه

   

  کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به کشورهای اروپایی که باعث تاثیر پذیری فرهنگی از غرب شده است.

  سال ها قبل که فرهنگ عثمانی در ترکیه غالب بود روابط آن ها با هم بر مبنای ادب و بطور رسمی بود و تعارف بین آن ها رواج داشته است اما امروزه با تاثیری که این کشور از غرب گرفته روابط به سمت غیر رسمی تر شدن سوق پیدا کرده است. در کشور ترکیه رسم بر آن است که هنگام ملاقات دست می دهند ولی هنگام خداحافظی دست دادن چندان رایج نیست.

   بوسیدن دست راست افراد سالخورده  و نزدیکی پیشانی یکی از آداب محترم شمردن بزرگ تر‌هاست و معمولاً در میان دوستان و آشنایان روبوسی کردن مرسوم می‌باشد به طوری که هرگونه یک بار بوسیده می‌شود .همچنین در دیدار های دوستانه احوال پرسی با نزدیک ترین شخص آغاز می‌شود ولی در سایر ملاقات ها اگر کسی  جلو نیامد یعنی باید با بزرگ تر جمع شروع کنید.

   

  The Pulpit Rock
  بوسیدن دست بزرگترها


  در ترکیه به یاد داشتن جملات اولیه ای مانند سلام، حالتان چطور است؟، صبح بخیر، روز بخیر و خوشوقتم به زبان ترکی شما را در بهبود روابط تان با آن ها کمک می‌کند. جامعه ترکیه تمایل به مردسالاری دارد به نحوی که مرد در خانواده رییس خانواده است و خانم ها بعد از ازدواج از نام خانوادگی همسرشان استفاده می‌کنند

  مردم ترکیه به سبب علاقه وافر به غذا قرار ملاقات خود‌-و یا حتی قرار های کاری -‌را در رستوران می گذارند.ای گونه دیدار ها برای آن ها خوشایند است. در محله های ترکیه قهوه خانه ها کاملا به چشم می خورند و مردان و زنان با دوستانشان اوقات فراغت خود را در آنجا سپری می‌کنند. گاهی این قهوه خانه ها تبدیل به کانونهای سیاسی نیز می‌شود. زنان نیز در بعد از ظهرها دوره هایی بین هفت تا هفده روزه را در این مکان ها دارند.

  پوشش در نقاط مختلف این کشور متفاوت است بطوریکه در شرق این کشور نوع لباس ها بسیار پوشیده می‌باشد. پوشیدن دامن کوتاه برای خانم‌ها به جز در گردشگاه‌های توریستی توصیه نمی‌شود و آقایان نیز نباید بدون بالاپوش در اماکن عمومی ظاهر شوند. لباس‌های مخصوص ساحل نیز نباید در فضاهایی خارج از آن استفاده شوند.

   

  نوروز در ترکیه

   

  نوروز تا نخستین سال‌های تشکیل جمهوری ترکیه در میان ترکان ترکیه پایدار ماند و سپس رفته رفته اهمیت پیشین خود را از دست داد و فقط در مناطق کردنشین و در پاره‌ای از مناطق شمال، آیین و رسوم این جشن موجودیت خود را حفظ کرده است. مردم ترکیه عید نوروز را به عنوان یکی از معدود ایام جشن می‌‌گرفتند. در این روز حکیم‌باشی معجون مخصوصی به نام نوروزیه را برای پادشاهان و درباریان تهیه می‌کرد. گفته می­شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه ‌می­شد و شفابخش بسیاری از بیماری‌ها و دردها و باعث افزایش قدرت بدنی می‌‌شده است. مردم این سرزمین نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان و برخی عامل اتحاد و همبستگی و حتی آن را زادروز امام علی و تعیین ایشان به خلافت و سالروز ازدواج ایشان با حضرت فاطمه دانسته ­اند. کردهای ترکیه سال‌ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند و اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی است.

   

  اقتصاد

   

  ترکیه کشوری آسیای-اروپایی دارای اقتصادی روبه‌رشد بوده و توانسته است در صنعت گردشگری جاذبه‌های زیادی را برای مسافران و گردشگران ایجاد کند و همه ساله میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا  باشد. اگر چه اقتصاد ترکیه تا قبل از سال 2004 سیر نزولی را طی کرده بود تا جایی که سران این کشور مجبور به حذف 6 صفر از جلوی پول این کشور شدند، پس از این سال تصمیمات درست اقتصاد موجب پیشرفت اقتصادی و افزایش ارزش پول ملی گردیده است.

  نام پول ملی ترکیه لیره (lira) بوده و نماد آن در بازار جهانی (TL) می‌باشد، هر لیر ه خود به 100 واحد کوچکتر به نام کروش یا قروش (krosh) تقسیم می‌گردد. کوچکترین واحد پولی مورد استفاده در اقتصاد این کشور سکه‌های 1 کروشی بوده و سکه‌های 1، 5، 10، 25 و 50 کروشی و 1 لیره‌ای نیز ضرب می‌گردند. همچنین اسکناس‌های چاپ شده به ترتیب 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیره‌ای می‌باشند.

   

  جاذبه های گردشگری

   

   

  آمفی‌تئاتر آسپندوس

  آسپندوس در ۴۰ کیلومتری آنتالیا بنا شده و با آمفی‌تئاتر باستانی خود یکی از مکان‌های تاریخی ترکیه محسوب می‌شود.

   این آمفی‌تئاتر در سال 155 بعد از میلاد توسط رومی­ها ساخته شده سکوهای سنگی آسپندوس دارای ظرفیت1500 تا 2000 نفر است. که بعدها از آن به عنوان کاروان‌سرا استفاده می‌شد.

   

  The Pulpit Rock
  آمفی تئاتر آسپندوس

   

  ساحل پاتارا:

  این ساحل یکی از طولانی‌ترین سواحل شنی مدیترانه است و هیچ ساختمانی در آن جا بنا نشده‌است. دهکده مجاور پاتارا زادگاه سنت نیکولاس، اسقف بیزانسی قرن چهاردهم بود که بعدها به افسانه بابانوئل بدل شد.

   

  The Pulpit Rock
  ساحل پاتارا

   

  پاموک کاله:

  پاموک کاله یا قصر پنبه­ای که در غرب ترکیه قرار گرفته به خاطر شیب‌های پلکانی سفیدش معروف است. این شیب‌های پلکانی از ماده تراورتن هستند. تراورتن یک سنگ رسوبی است که از آب‌های معدنی چشمه‌های آب داغ رسوب می‌کند.

   

  The Pulpit Rock
  پاموک کاله

   

  بدروم:

  بدروم با نام تاریخی هالی کارناسوس یکی از عجایب هفت‌گانه عهد باستان بوده‌است.این شهر با سواحل شنی و خیابان‌های پر از فروشگاه و رستوران‌های با کلاسش، سال‌هاست که گردشگاه محبوب توریست‌ها در ترکیه است.

   

  The Pulpit Rock
  بدروم

   

  کتاب‌خانه سلسوس:

   این کتاب‌خانه حدود سال 125 بعد از میلاد ساخته شد و 12 هزار طومار در آن نگهداری می‌شد و همچنین مقبره سلسوس، فرماندار آسیا بود. نمای این کتاب‌خانه در دهه هفتاد به دقت بازسازی شد و از ویرانه‌های اولیه به حالت شکوهمند امروزی رسید.

   

  غذا و نوشیدنی

   

  صبحانه سنتی ترکیه معمولاً شامل پنیر (اغلب پنیر فتا)، گوجه فرنگی، زیتون سیاه، عسل یا مربا، نان، سوسیس، سالامی، بیکن و تخم‌مرغ پخته سفت به همرای چای سیاه در استکان‌های کمرباریک می‌باشد. کباب‌های مخصوص ترکی از غذاهای مشهور ترکیه هستند. کباب‌ها معمولاً در باربیکیوهای زغالی یا تنورهای چوبی پخته می‌شوند و اغلب برای تهیه آن‌ها از گوشت گوساله، بره و گوسفند استفاده می‌گردد. آدانا و دونر کباب از کباب‌های محبوب ترکی هستند که آدانا کباب، کبابی مشابه به کباب کوبیده می‌باشد و با نان و گوجه‌فرنگی و فلفل کبابی سرو می‌شود. دونر کباب نیز که در ایران به کباب ترکی معروف است تقریباً در همه جای دنیا طرفدار دارد. یکی دیگر از غذای‌های معروف ترکیه لاهمعجون یا همان پیتزای ترکی است که در تنورهای سنگی پخته می‌شود و سطحش را با گوشت چرخ کرده یا ریش‌ریش شده بره، جعفری، پیاز، سیر، فلفل سیاه و فلفل قرمز پر می‌کنند. یاپراک سارما یا دلمه برگ مو و انواع دیگر دلمه از غذاهای خانگی می‌باشند و جایگاه مهمی در غذاهای ترکی دارند. برنج ترکی و مرغ که با ادویه‌های مخصوصی طبخ می‌شود، کارنیه ریک که یکی از غذاهای اصلی بوده و مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن بادمجان و گوشت چرخ‌کرده است، سوپ عدس که یکی از خوشمزه‌ترین سوپ‌هاست، سوپ ماست و سوپ تَرخانه یا ترخینه که می‌توان آن را در تمام وعده‌های غذایی حتی صبحانه میل کرد از غذاهای پرطرفدار ترکیه به حساب می‌آیند. باقلوا، کادائیف که مخلوطی از آرد و آب می‌باشد، کونِفه که یک نوع شیرینی پنیری عربی است، لوکما که همان بامیه می‌باشد و پودیگ برنج یا همان شیربرنج خودمان، از دسرهای محبوب ترکی هستند. معروف‌ترین نوشیدنی ترکی نیز قهوه ترک است که شهرتی جهانی دارد. دیگر نوشیدنی‌های رایج ترکی نیز عبارتند از آیران یا دوغ، آب شلغم که اغلب آن را با کباب می‌نوشند و می‌توان به دلخواه داغ یا تند میل شود و بُزا که یک نوشیدنی زمستانی است و از ارزن، سِمولینا، آب و شکر تهیه می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین نوشیدنی‌های ترکی به حساب می‌آید.


  کلمات کلیدی
  ترکیه - ترکی استانبولی - استانبول - آسیا -
  جهت درج نظر و ورود به سیستم اینجا کلیک کنید
زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی
کاملترین و مجرب ترین مدرسین زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان ایتالیایی، زبان آلمانی، زبان ترکی استانبولی، زبان هلندی، زبان سوئدی، زبان هندی، زبان روسی در ایران